2007. augusztus 13., hétfő

est.hu: Építészeti élvonal: belépés csak meghívóval!

Toldy-gimis voltál (vagy)? Ha eddig büszke voltál arra, hogy a nagy múltú iskola padjait koptattad, most arra is légy különösen büszke, hogy az új tornatermében próbáltad (próbálod) elsajátítani a szekrényugrás technikáját! Az épületet tervező Földes és Társai Építésziroda ugyanis első – és egyetlen – magyar tervezőcsapatként felkerült a földkerekség legkiválóbb építészeit felvonultató World Architects weboldalára

Nagy szakmai elismerést jelent meghívót kapni abba a társaságba, amelynek tagjai között olyan sztárépítészek neve szerepel, mint a New York-i Steven Holl vagy a japán Kengo Kuma. A meghívó nem egyszerű belépő volt: a Földes és Társai Építésziroda munkáit két héten keresztül közvetlenül a címoldalról érhette el az a félmillió, többségében az építész szakmához tartozó látogató, aki havonta felkeresi a portált. Nem csupán a Toldy Ferenc Gimnázium patinás, 1859-es, neogótikus épületéhez csatlakozó, 2004-ben elkészült tornacsarnokot említik ezentúl egy lapon az amszterdami Van Gogh Múzeummal, hanem bekerült az iroda munkásságát bemutató válogatásba a Pro Architecura díjas Visegrádi Erdei Iskola (Turányi Gáborral) és a 2005-ben Média Építészeti-Díjjal jutalmazott Szilas pataki családi ház is. Mindhárom épület elég okot szolgáltat arra, hogy tervezőjük virtuálisan kezet rázhasson a nemzetközi elitklub tagjaival: a terepszint alá süllyesztett, ugyanakkor a zöldtetőben nyitott felülvilágítóknak köszönhetően napfényes tornaterem klasszikus koncerteknek és diákszínházi előadásoknak is helyet ad. A terepadottságokat lépcsőzetesen követő, fával és lemezzel kiegészített nyerskő homlokzatú erdei iskola együtt lélegzik az Apátkúti-völgy lombjaival. A legkülönlegesebb talán mégis a budapesti Szilas pataknál álló családi ház, ahol a világon elsőként alkalmazták Losonczi Áron fényáteresztő transzparens- betonját, amely nappal kintről engedi beszűrődni a fényt, éjszaka pedig bentről hagyja derengeni a külvilág felé. A weboldalon országok szerinti csoportosításban és ábécérendbe lehet böngészni az építészek között – sajnos a Földes és Társai Építészirodát egyelőre még csak az F betű alatt találhatjuk meg, Magyarországot hiába is keressük. Viszont elmondhatjuk, hogy a világ felfigyelt arra, ami kis hazánkban épül, és van már, aki képvisel minket egy nemzetközi fórumon. A legnagyszerűbb viszont az, hogy nekünk még csak a világhálóra sem kell felmennünk azért, hogy ezeket a kiváló épületeket megnézzük! És talán az sem baj, ha némi büszkeség tölti el keblünket – függetlenül attól, hogy a szekrényugrást hol sajátítottuk el…

Forrás: http://est.hu/cikk/49322/epiteszeti_elvonal__belepes_csak_meghivoval

2007. augusztus 5., vasárnap

epiteszforum.hu: "Megjelent az első magyar építésziroda a world-architects.com-on"

A http://www.world-architects.com/ internetes szaklap készítői nem kevesebbet tűztek ki maguk elé, mint — ahogy ők megfogalmazták — szenvedélyesen felkutatni a legjobb építészeti munkákat, s az értékes építészeti tevékenységet azután közvetíteni a világhálón. Az oldalon a fiatal tehetségek felkutatásán túl s az izgalmas építészeti projektek mellett helyet kapnak a látványtervezők, mérnökök, fotósok és dizájnerek munkái is.Az 1998-ban induló zürichi kezdeményezést számos egyéb város bekapcsolódása követte, mellyel a legkiterjedtebb nemzetközi építészeti szakportál-csoport alakulhatott ki.Pár napja egy magyar építésziroda is felkerült az oldalra, elsőként a magyar építészcsapatok közül. Földes László és Mórocz Tamás budapesti Toldy Ferenc Gimnáziumát (2004) a kezdőldalról népszerűsítik az online lapban, továbbá részletesen bemutatják az iroda tevékenységét, főbb projektjeit.

Forrás: http://epiteszforum.hu/hu/node/6239

2007. augusztus 1., szerda

hg.hu: Magyar építésziroda a legjobbak listáján

Immáron hetedik napja szerepel a Toldy Gimnázium tornatermének fotója az építész szakma egyik legrangosabb gyűjtőportáljának címlapján. Ennek oka, hogy Steven Hall és Kengo Kuma sztárépítészek mellé első magyarként felkerült a Földes és Társai Építésziroda is.


Első magyar építészirodaként felkerült a http://www.world-architects.com/ gyűjtőportálra a Földes és Társai Építésziroda. A címlapi, illetve az adatbázisban történő megjelenés igazi elismerést jelent az iroda számára, hiszen a lap az építészet krémjét tömöríti, országokra lebontva.

A http://www.world-architects.com/ Földes László építészirodájának eddigi legsikeresebb projektjét, a Várnegyedben lévő Toldy Ferenc Gimnázium új tornatermének fotóját már hetedik napja hozza címlapon (a 2004-ben elkészült komplexum egyébként az elmúl tíz év egyik legjobb foghíj-beépítése).
A portál meglepő részletességgel közöl adatokat az irodáról. Nem csak három fő projektjükről mutatnak képeket, hanem az összes pályázati eredményüket, díjukat, tervüket is felsorolják.